Page CodeBehind dosyasını Universal App Shared Project içerisinde kullanmak

Universal App projesi oluşturduktan sonra Solution Explorer içerisine bakacak olursanız [ProjectName].Shared isimli bir projenin daha yer aldığını görürsünüz.

Shared Project içerisinde hem Windows Store, hem de Windows Phone projelerinizde ortak olarak kullanacağınız dosyaları barındırabiliyorsunuz.

Örneğin, App.xaml ve App.xaml.cs dosyaları Shared Project içerisinde oluşturuluyor ve hem Windows Store hem de Windows Phone projeleri tarafından ortak kullanılıyor.

Shared Project içerisinde Assets isminde bir dizin oluşturabilir ve iki projede de ortak kullanacağımız görsel dosyalarını, ses dosyalarını tek bir yerden yönetebiliriz.

Hatta Pages isminde bir dizin içerisinde, iki projede de ortak olacak ekranları oluşturabiliriz.

Bazı durumlarda bir ekranın her iki projede de aynı şekilde gözükmesini ama farklı davranmasını isteyebiliriz. Bu durumda ilgili ekranın xaml uzantılı dosyasını Shared Project içerisine, xaml.cs (CodeBehind) dosyalarını ise her projenin içerisine ayrı ayrı koyabiliriz.

Tam tersi durum da söz konusu olabilir, bir ekranın iki projede de farklı gözükmesini ama aynı şekilde davranmasını isteyebiliriz. Bu durumda da ilgili ekranın xaml uzantılı dosyalarını her projenin içerisinde, xaml.cs uzantılı (CodeBehind) dosyasını da Shared Project içerisinde oluşturabiliriz.

Shared Project içerisinde yer alan kod dosyalarında platform’a özel değişiklik yapmamız gerekiyorsa aşağıdaki örnekte gözüktüğü gibi kontroller yapabilmemiz mümkün;

#if WINDOWS_PHONE_APP //Windows Phone platformunda çalışacak kodlar #endif

#if WINDOWS_APP //Windows platformunda çalışacak kodlar #endif

İlgili diğer makaleler

blog comments powered by Disqus

Engin Polat hakkında

Senior Software Engineer, @Microsoft

Ada ve Ege'nin babası ;)

Kategoriler

İstatistik

Makale Adedi: 484

Creative Commons Lisansı