Unity3D sahnesinde Skybox güncelleme

Bu makaleyi okumadan önce Unity3D Kategorisindeki diğer makalelerimi okumanızı tavsiye ederim.

Bu makale sonunda oyun sahnenizin görülebilir en uzak noktalarını (yani sahnenin Skybox‘ını) istediğiniz bir resim ile değiştirebileceksiniz.

Oynadığımız oyunların atmosferini belirleyen en önemli etkenlerden biri içinde bulunduğumuz dünyadır.

Dünyanın (veya uzayın, denizaltının, başka bir gezegenin, vs) sınırlarında gördüğümüz tüm alan Unity3D projesinde Skybox olarak isimlendirilir.

Hemen yeni bir Unity3D projesi oluşturalım ve Skybox‘ı nasıl değiştirebileceğimizi görelim;

Hierarchy paneli altında bulunan Main Camera nesnesini seçip Inspector paneline bakarsak, Camera nesnemizin Clear Flags seçeneğinde Skybox seçili olduğunu görebiliriz.

Bu noktada projemize Skybox olarak kullanabileceğimiz görseller eklememiz lazım.

Skybox olarak ekleyeceğimiz görseller için aşağıdaki grafiklerden faydalanabiliriz;

İstediğimiz görsellerden bir Skybox ürettiğimizde aslında tüm sahnemizin (Main Camera, Directional Light, Character, vs) içinde olacağı bir küpün iç yüzeyini kaplamış oluyoruz;

Ben Skybox olarak kullanmak için 6 adet görsel hazırlamak yerine Unity3D‘nin Asset Store‘undan faydalanacağım.

Unity3D editöründe WindowAsset Store menüsünü açalım ve Skybox anahtar kelimesi ile arama yapalım, keyfimize göre istediğimiz bir paketi önce Download sonra Import butonuna tıklayarak projeye ekleyelim;

Hierarchy paneli içerisinde Main Camera nesnesi seçili durumda iken, Inspector panelindeki Add Component butonuna basalım ve açılan ekranda Skybox seçeneğini seçip, Main Camera nesnemize bir Skybox component‘i ekleyelim.

Şimdi Project paneli içerisinde sağ tuşla tıklayalım ve CreateMaterial menüsünü seçelim, yeni eklediğimiz Material‘a bir isim verelim (mars, sualti, sahra, vs) ve Inspector panelinde her bir yüzey için uygun resmi sürükleyerek bırakalım;

Son olarak, Main Camera nesnesine eklediğimiz Skybox component‘inin Custom Skybox özelliğine oluşturduğumuz Material‘i sürükleyerek bırakıyoruz.

Böylece oyunumuzun sahnesinin Skybox‘ını değiştirmiş olduk. Artık oyunumuz (seçtiğimiz 6 adet görsele göre) uzayda, sualtında, iki güneşi olan bir gezegende, vs geçebilir.

İlgili diğer makaleler

blog comments powered by Disqus

Engin Polat hakkında

Senior Software Engineer, @Microsoft

Ada ve Ege'nin babası ;)

Kategoriler

İstatistik

Makale Adedi: 484

Creative Commons Lisansı